DNFR18-250FIB-M
DigiKey Part Number
298-14396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNFR18-250FIB-M
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Part Status
Active
Color
Red
Terminal Type
Angled - 90°, Flag
Contact Material
Brass
Gender
Female
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.178" (4.52mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)