ERZ-VA7D201 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
200 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
ERZ-VA7D201
DigiKey Part Number
10-ERZ-VA7D201TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VA7D201
Description
VARISTOR 200V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
17.5J
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V