ERZ-V10V221CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 790
220 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
ERZ-V10V221CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V10V221CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V10V221CS
Description
VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
39J
Capacitance @ Frequency
410 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V