ERZ-V10D221CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V10D221CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V10D221CS
Description
VARISTOR 220V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
39J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
410 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V