ERZ-E10B241CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3.309
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
240 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 11.5mm
ERZ-E10B241CS
DigiKey Part Number
ERZ-E10B241CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E10B241CS
Description
VARISTOR 240V 4.5KA DISC 11.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
56J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
570 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 11.5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V