ERZ-E10A561CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
560 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 11.5mm
ERZ-E10A561CS
DigiKey Part Number
ERZ-E10A561CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E10A561CS
Description
VARISTOR 560V 4.5KA DISC 11.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
120J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
290 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
450 V
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 11.5mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V