EEU-HD1H332
DigiKey Part Number
P15161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1H332
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
3300 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-HD1H332 Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.77 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.036 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C