EEU-FR1E470 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 845
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 6.203
Datasheet
Similar
In Stock: 14.003
Parametric Equivalent
Upgrade
Chemi-Con
Upgrade
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1E470
DigiKey Part Number
P14411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1E470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR1E470 Models
Ripple Current @ Low Frequency
196 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
300 mOhms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C