UHD1E470MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2.703
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 5
Chemi-Con
In Stock: 1
KEMET
Similar
Panasonic Industry
Similar
Parametric Equivalent
In Stock: 849
Parametric Equivalent
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHD1E470MDD
DigiKey Part Number
493-16779-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1E470MDD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHD1E470MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
300 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C