EEU-FC1A272B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 259
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 937
Parametric Equivalent
In Stock: 1.749
Direct
Nichicon
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 596
TDK
In Stock: 65
2700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1A272B
DigiKey Part Number
EEU-FC1A272B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A272B
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1A272B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.653 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.945 A @ 100 kHz
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C