EEU-FC0J562B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 276
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 876
In Stock: 0
Similar
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
Chemi-Con
5600 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC0J562B
DigiKey Part Number
EEU-FC0J562B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J562B
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC0J562B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.874 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.205 A @ 100 kHz
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C