EEU-FC0J561BJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.000
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 268
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
Parametric Equivalent
In Stock: 941
560 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-FC0J561BJ
DigiKey Part Number
EEU-FC0J561BJ-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J561BJ
Description
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
416.25 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
117 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C