UPJ0J561MPD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 839
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.480
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 268
Panasonic Industry
In Stock: 1.000
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 588
Surge
560 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ0J561MPD6
DigiKey Part Number
UPJ0J561MPD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ0J561MPD6
Description
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ0J561MPD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
485 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 10 kHz
Impedance
210 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C