EEU-EE2E220B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 929
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2.501
Datasheet
In Stock: 472
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 565
Würth Elektronik
In Stock: 235
Chemi-Con
In Stock: 19
Chemi-Con
Surge
Nichicon
Nichicon
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EEU-EE2E220B
DigiKey Part Number
10-EEU-EE2E220BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EE2E220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-EE2E220B Models
Ripple Current @ Low Frequency
275 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
785 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C