EEU-ED2C221S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 196
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.138
Datasheet
In Stock: 425
In Stock: 156
In Stock: 0
In Stock: 299
In Stock: 78
Upgrade
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 267
Nichicon
220 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2C221S
DigiKey Part Number
P13512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2C221S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2C221S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
675 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C