EEE-HB0J330AR
DigiKey Part Number
PCE4735TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4735CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4735DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HB0J330AR
Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-HB0J330AR Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
29 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
49.3 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C