ECE-A1HKS220Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 15.897
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 5.766
Datasheet
Chemi-Con
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
Nichicon
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
ECE-A1HKS220Q
DigiKey Part Number
10-ECE-A1HKS220QTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1HKS220Q
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECE-A1HKS220Q Models
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C