ECA-1JHG221 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 4.646
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 4.593
Datasheet
In Stock: 35
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 730
Direct
Rubycon
Direct
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 937
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ECA-1JHG221
DigiKey Part Number
P5583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1JHG221
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-1JHG221 Models
Ripple Current @ Low Frequency
335 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
502.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C