EEU-FC1J221XB
DigiKey Part Number
P19667CT-ND - Cut Tape (CT)
P19667TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1J221XB
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC1J221XB Models
Ripple Current @ Low Frequency
575.3 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
885 mA @ 100 kHz
Impedance
147 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C