ECA-1EM100I
DigiKey Part Number
10-ECA-1EM100ICT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1EM100ITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1EM100I
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency
85 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C