ECA-1AHG471 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 581
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 7.273
Datasheet
Upgrade
In Stock: 724
Similar
In Stock: 2.655
Similar
Direct
Chemi-Con
Nichicon
Rubycon
Rubycon
TDK
TDK
Chemi-Con
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ECA-1AHG471
DigiKey Part Number
P5520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1AHG471
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-1AHG471 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
375 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C