NCV4274ADT33RKG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 6.044
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 338
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 11.939
Texas Instruments
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA DPAK
TO-3P-3,TO-247-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCV4274ADT33RKG
DigiKey Part Number
NCV4274ADT33RKGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV4274ADT33RKG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA DPAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCV4274ADT33RKG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
45 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
60dB (100Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage Dropout (Max)
1.27V @ 250mA