972-025-01SR061 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 1.863
Datasheet
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 104
Datasheet
In Stock: 0
Encitech Connectors AB
In Stock: 349
Encitech Connectors AB
WEE
Amphenol CS (FCI)
Assmann WSW Components
Assmann WSW Components
In Stock: 5
In Stock: 2
In Stock: 60
25 Position Hinged Backshell Connector Red 180° Unshielded
972-025-01SR061
DigiKey Part Number
972-25SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
972-025-01SR061
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG RED
Detailed Description
EDA/CAD Models
972-025-01SR061 Models
Color
Red
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos