822B016-273L501
DigiKey Part Number
822B016-273L501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B016-273L501
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Current Rating (Amps)
6A
Number of Positions
16
Voltage Rating
315V
Cable Opening
0.169" ~ 0.205" (4.30mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C