822B016-173L701
DigiKey Part Number
822B016-173L701-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B016-173L701
Description
CONN PLUG MALE 16POS SOLDER CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Current Rating (Amps)
6A
Number of Positions
16
Voltage Rating
315V
Cable Opening
0.248" ~ 0.283" (6.30mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C