822B016-103R001
DigiKey Part Number
822B016-103R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B016-103R001
Description
CONN PLUG MALE 16POS SOLDER CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
822B016-103R001 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Color
Silver
Current Rating (Amps)
6A
Number of Positions
16
Voltage Rating
315V
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.531" (13.50mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C