181-062-213R531
181-062-213R531
181-062-213R531
DigiKey Part Number
181-162RFE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-062-213R531
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62P R/A SLDR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
181-062-213R531 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C