180-062-103L001
180-062-103L001
180-062-103L001
DigiKey Part Number
T862ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-062-103L001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-062-103L001 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C