180-062-213R001
DigiKey Part Number
180-62FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-062-213R001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS PNL MNT
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-062-213R001 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C