180-062-102L031 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 2
Datasheet
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
180-062-102L031
180-062-102L031
180-062-102L031
DigiKey Part Number
6862MER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-062-102L031
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
180-062-102L031 Models
Category
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C