UVZ1H220MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 2.932
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 4.843
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
In Stock: 961
Surge
Surge
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVZ1H220MDD1TD
DigiKey Part Number
493-13466-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13466-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1H220MDD1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVZ1H220MDD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
68 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
136 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C