EEU-FC1H220H is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 9.632
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2.578
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 16
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1H220H
DigiKey Part Number
P19653CT-ND - Cut Tape (CT)
P19653TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H220H
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1H220H Models
Ripple Current @ Low Frequency
100.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
155 mA @ 100 kHz
Impedance
1.3 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C