UVP1E221MPD1CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 507
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
In Stock: 910
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 5.679
Panasonic Industry
In Stock: 949
Image for UVP1E221MPD1CV is not available
UVP1E221MPD1CV
DigiKey Part Number
UVP1E221MPD1CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVP1E221MPD1CV
Description
CAP ALUM 25V BIPOLAR
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
305 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
457.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C