ECE-A1EN221U
DigiKey Part Number
P1181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1EN221U
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1EN221U Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
544 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C