URZ1H222MRD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 26
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 135
Datasheet
In Stock: 47
In Stock: 1.300
In Stock: 1.348
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
Cornell Dubilier Knowles
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URZ1H222MRD
DigiKey Part Number
493-11261-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URZ1H222MRD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URZ1H222MRD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.25 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.4375 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C