UPM1H222MHD
DigiKey Part Number
493-11122-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1H222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1H222MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.51 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.79 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C