UPW2G470MRD6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1.150
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 369
Datasheet
In Stock: 115
In Stock: 195
In Stock: 501
In Stock: 240
In Stock: 705
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW2G470MRD6
DigiKey Part Number
493-2063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW2G470MRD6
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW2G470MRD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
272 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.220" (31.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C