UCY2G470MHD3
DigiKey Part Number
493-14953-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2G470MHD3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2G470MHD3 Models
Ripple Current @ Low Frequency
590 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.18 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C