UPS2A221MHD1TN
DigiKey Part Number
493-12151-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12151-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS2A221MHD1TN
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPS2A221MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
445 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
100 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C