UPS1V470MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 4.223
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2.592
Datasheet
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 2
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 790
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
Surge
Surge
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPS1V470MED
DigiKey Part Number
493-15857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1V470MED
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPS1V470MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
42.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
500 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C