UPM1V330MED
DigiKey Part Number
493-15787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1V330MED
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1V330MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
225 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
490 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C