UPM1A122MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 904
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 904
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3.913
Panasonic Industry
In Stock: 38
Chemi-Con
In Stock: 24
Chemi-Con
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 500
1200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPM1A122MHD6
DigiKey Part Number
UPM1A122MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1A122MHD6
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1A122MHD6 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.06 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C