UPM1A122MHD6TO
DigiKey Part Number
493-5201-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5201-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1A122MHD6TO
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1A122MHD6TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.06 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C