UPJ1A822MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 107
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 121
8200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ1A822MHD
DigiKey Part Number
493-5526-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A822MHD
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1A822MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.53 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.82 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
23 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C