ULD2E180MPD1TD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
18 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
ULD2E180MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13874-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13874-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD2E180MPD1TD
Description
CAP ALUM 18UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ULD2E180MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
129 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
245.1 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C