UKW1E221MPD1TD
DigiKey Part Number
493-10759-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10759-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKW1E221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKW1E221MPD1TD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C