UHD1E221MPD1TD
DigiKey Part Number
493-17388-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17388-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1E221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHD1E221MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
532 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
760 mA @ 100 kHz
Impedance
72 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C