UKL1C471MPD1TD
DigiKey Part Number
493-10578-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10578-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1C471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKL1C471MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
825 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C