UHW1V182MHD6
DigiKey Part Number
493-6847-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1V182MHD6
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1V182MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.286 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.81 A @ 100 kHz
Impedance
13 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C