UHE1V182MHD6TN
DigiKey Part Number
493-15256-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15256-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1V182MHD6TN
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1V182MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.344 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.93 A @ 100 kHz
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C